MR, Koklear İmplant Kullanıcıları için Korkulu Rüya Olmaktan Çıkıyor


Ameliyatla mıknatısı çıkarılmadan 3.0 Tesla MR’a girebilen MED-EL SYNCHRONY ST İmplant, SGK geri ödemesiyle artık Türkiye'de

MR Güvenliğinin Arkasındaki Özel Mıknatıs Tasarımı MED-EL Synchrony'ninki ile aynı yenilikçi tasarıma sahip SYNCHRONY ST mıknatısı, muhafazası içinde serbestçe dönerek MR makinesinin manyetik alanına paralel hizalanabiliyor. Hastaya rahatsızlık veren implant torkunu ve demanyetizasyon riskini büyük ölçüde azaltıyor. Mıknatıs muhafazasının konik yapısı, mıknatısın yerinden oynaması ya da migrasyon riskini de azaltıyor. Mıknatıs sadece implantın alt tarafından çıkarılabildiği için travma yüzünden mıknatısın yerinden oynaması neredeyse imkansızdır.

Temiz görüntü için çıkarılabilen mıknatıs

Baş MR’larında oluşabilecek görüntü distorsiyonlarını en aza indirmek için implant mıknatısı istendiğinde basit bir işlemle çıkarılabiliyor. Mıknatısı çıkarmak için yapılacak insizyon, doğrudan implantın üzerinden değil de yanından yapıldığı için kullanıcının dış parçasını kullanıp duymasını engellemiyor.


MR Koklear İmplant Kullanıcıları için neden önemli? Güncel verilere göre Türkiye’nin de sayıca başı çektiği MR taramaları, kullanım alanlarının genişliği ve avantajları sayesinde çoğumuzun hayatında en az bir kere başvuracağı bir görüntüleme yöntemidir. Koklear implant kullanıcıları için de geçerli bu durum; kendileri için kaygıyı, doktorları/radyologları için de değerlendirmeleri gereken ek hususları beraberinde getirir: İmplanttaki mıknatısın akıbetinin ne olacağı ve hastanın bu prosedürü komplikasyonsuz atlatması için gerekecek işlemler, alınacak tedbirler araştırılır.

Mıknatısı ek bir cerrahiyle çıkarmaya gerek kalmadan 3.0 Tesla’da MR’a girebilen SYNCHRONY ST ile hasta vücudunun herhangi bir yeri için, herhangi bir zaman MR’a girebilir. Kafa bandı tamamen isteğe bağlıdır. Dış parçasını MR’dan önce çıkarıp, MR’dan sonra takarak duymaya ve hayatına devam eder. Fakat farklı marka implantlarda kullanıcı ve doktorunu mıknatısı çıkarıp yeniden takmak için iki ameliyat, hastayı da ameliyatlar nedeniyle duymadan geçireceği sessiz bir süreç bekler.

MR Güvenliğinde kilit nokta mıknatıs tasarımıdır. Ve MED-EL implantları daima MR güvenliği düşünülerek tasarlanmıştır. MR ve koklear implantlarla ilgili yapılmış güncel bir çalışmaya göre1 yalnızca MED-EL kullanıcıları tüm taramaları rahatsızlık ve komplikasyon yaşamadan tamamlayabilmiştir.
Hayatın ne getireceği belli değildir. SYNCHRONY ST ile koklear implant kullanıcıları MR konusunda en yetkin iç parçayla donatıldıklarını ve sağlık sorunlarını teşhis sürecinde implantlarından dolayı ek bir eziyet çekmeyeceklerini bilerek içleri rahat olacaktır. Hastalarınızın bugünkü ve gelecekteki sağlığı için, Synchrony ST.

1Retrospective study covering MRI scanning of CI recipients at 1.5 or 3.0 Tesla. Kim, B.G., Kim, J.W., Park, J.J., Kim, S.H., Kim, H.N., & Choi, J.Y. (2015) Adverse events and discomfort during magnetic resonance imaging in cochlear implant recipients. JAMA Otolargy. 141(1) 45–5


MED-EL SONNETMED-EL SYNCHRONY ST
Meders FacebookMeders Twitter
Beltone BoostBeltone TrustGözlük Tipi İşitme Cihazıİşitme Cihazı Analiz Sistemleri